Kuidas valida veini?

Võib öelda, et endale kaaslase leidmine on mõnevõrra lihtsam kui veini valimine. Irvhambad ütlevad, et kaaslase valimisel on „valel lühikesed jalad“. Mis puudutab aga veini valimist, siis selle puhul on nüansse siiski mõnevõrra rohkem. Ei tasu kurvastada, sest ka sinu jaoks on veinimaailmas just see õige olemas.

Kui oled veinimaailma alles avastamas, siis alusta valge või roosa veiniga

Kindlasti oled märganud, kuidas sinu maitse-eelistused ajaga muutunud on. Kui sa oled proovinud mõnda eksootilist toitu, siis lisaks heale kõhutäiele oled saanud ka väärt maitseelamuse ning oled õppinud uusi maitseid hindama. Justkui level up mõnes arvutimängus. Sellised maitserännakud võivad teie varasemad maitse-eelistused pea peale pöörata. Sama, mis kehtis toidu kohta, käib ka veini kohta. Kui te alustate oma veiniteekonda magusamate või poolkuivade veinidega, siis tõenäoliselt jõuate varem või hiljem punaste veinide juurde, mis esmapilgul oma kõrge tanniinsuse ja unikaalse maitsega teile võõraks jäävad. Andke endale aega uute maitsetega harjuda, tulemus on seda väärt.

Vali vein vastavalt olukorrale

Kui soovid veiniga heameelt valmistada oma sõpradele või perele ning veini ja toidu sobitamine ei ole sinu peamine eesmärk, siis vali lihtsalt pudel punast ja pudel valget. Hundid-söönud-lambad-terved suhtumisega oled taganud kõigi rahulolu, sest veinieelistused on lihtsalt niivõrd erinevad. Samuti võid kaaluda tasakaalukamaid maitseid, kus magusus-hapukus oleks maitsespektri keskosale võimalikult lähedal.

Vein õhtusöögi kõrvale

Kui sa soovid leida veini, mis täiustaks sinu hoolega valmistatud õhtusööki, siis on abiks sulle juba vana ja tuntud rusikareegel: valged veinid sobivad kokku kergete roogadega nagu kana ja kala ning punased veinid sobivad „raskemate“ söökide juurde nagu näiteks veiseliha ja lammas.

Ära põe veini vanuse pärast

Üldlevinud arusaam on, et mida vanem vein, seda parem see on. See ei pea alati paika. Ainult teatud veinid maitsevad vananedes paremini ja üldjuhul on erinevad veinid on parimad just teatud küpsusastmetes. Veini küpsemine sõltub mitmest faktorist, sealhulgas tanniinsus, suhkrud ja happed, mida see sisaldab. Üleüldiselt on vanus oluline eelkõige punaste veinide puhul, kuid võid rahulik olla, sest iga vein, mida poeletilt haarata, on tarvitamiseks valmis. Lihtsalt pea meeles, et kõik veinid ei ole mõeldud pikaajaliseks hoiustamiseks ning vähemalt viie aasta jooksul võiksid sa need ära juua.

Jäta meelde veinid, mida mekkinud oled

Kui oled enda jaoks midagi kindlat välja valinud, siis tee selle kohta ka märkmeid. Kirjuta üles kuidas see maitseb ja mida see sulle meenutab. Tähtis on endale selgeks teha, mis sulle veini puhul sobib ja mis kohe üldse ei meeldi. See aitab sul edaspidi kergemini üles leida oma lemmikud ning hoiduda sellest, mis kohe üldse ei sobinud. Tasub olla praktiline ja aeg-ajalt proovida ka midagi täiesti uut, sest maitsete maailm on piiritu ning aeg-ajalt eksperimenteerides leiad varem või hiljem enda jaoks midagi tõeliselt head.

 

Vahva, et leidsid endas jaksu lehekülje lõpuni vastu pidada 🙂 Millised on sinu praegused veinieelistused? Kas oled endale juba selle õige leidnud? Anna meile ka teada!

Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.